Як правильно вибрати чорнила для друку

Водорозчинні чорнила

Водорозчинні чорнила є водним розчином органічних речовин. Незважаючи на свою низьку вартість, вони забезпечують високу реалістичність передачі кольору. Головний їх недолік - нестійкість до води і ультрафіолетового випромінювання, тому надруковані зображення потрібно оберігати від вологи і активного впливу сонячних променів.

Друкувати водорозчинними чорнилами рекомендується на фотопапері або ж на папері для струменевих принтерів, які захищені спеціальним покриттям, що фіксує проникаючі вглиб чорнильні краплі. Фотопапір (особливо глянцевий) захищений від вологи і ультрафіолетового випромінювання додатковим покриттям, тому водорозчинні чорнила ідеально підходять для виготовлення репродукцій, друку фотографій, а також барвистих буклетів і кольорових документів.


Пігментні чорнила

У пігментних чорнилах барвником виступає не водна основа, а твердий пігмент, який складається з дуже дрібних частинок твердих речовин. За рахунок цього пігментні чорнила мають більш високу водостійкість, яка, втім, теж не зможе захистити ваші зображення від впливу агресивного середовища (вологість, ультрафіолет тощо). Насиченість пігментних чорнил останніх розробок зіставна із чорнилами на барвниках і гарантує довговічність відбитків понад 75 років!

В якості барвника в пігментних чорнилах виступають нерозчинні у воді органічні або неорганічні сполуки (зазвичай це сажа спеціальних типів). Пігмент являє собою тверді частинки, позбавлені характеристик твердого тіла (діаметр, об'єм тощо). Пігменти в чорнилі максимально здрібнені - розміри часток становлять менше 0.1 мкм (товщина волосини людини, для порівняння, становить 50 мкм), завдяки чому вони можуть вільно проходити через дюзи соплових пластин друкуючих голівок з діаметром у 15-50 мкм.

В процесі друку пігментними чорнилами відбуваються складний фізико-хімічний процес: частина розчинника випаровується при виході чорнила з сопел друкуючої голівки, частина розчинника просочує папір при контакті з ним, залишаючи при цьому пігмент на поверхні паперу. Чорнила після контакту з папером згортаються за допомогою кисню який міститься в повітрі (т. зв. «коагуляція») і переходять в нерозчинний стан, надаючи водостійкість нашим відбиткам.


Ультрахромні чорнила

Ультрахромні чорнила мають пігментну основу і призначені для використання виключно на принтерах торгової марки «Epson». За властивостями вони повністю аналогічні пігментним чорнилам, за винятком палітри кольорів. Ці чорнила максимально передають відтінки з збереженням стійкості до води і ультрафіолету. Використовується цей тип чорнила в професійних моделях стандартних і широкоформатних принтерів Epson (для кожної конкретної моделі випускаються «свої» чорнила.


Сублімаційні чорнила

Сублімаційні чорнила теж мають пігментну основу і призначені для друку на термоплівках або спеціальному папері з подальшим перенесенням зображення на тверді поверхні за допомогою термопреса (футболки, кепки, чашки та інша рекламно-сувенірна продукція). Головна перевага цих чорнил – максимальна яскравість і фотореалістичність зображень на твердих поверхнях при їх феноменальній стійкості до зовнішніх впливів: зображення дуже довго не тріскається, не відшаровується і не мутніє.


Сольвентні чорнила

Сольвентні чорнила використовуються в струменевому друці і являють собою складну фізико-хімічну систему з пігментом, полімером, плівкоутворювачем, сольвентом і спеціальними добавками у своєму складі. Використовуються такі чорнила виключно в п'єзоелектричних принтерах і названі на честь розчинника (сольвент), який входить до їх складу, без якого процес друку був би неможливий.

Процес сольвентного друку відбувається наступним чином: при попаданні на носій сольвент частково розчиняє його поверхню і впроваджує частинки пігменту в утворившийся шорсткий шар, після чого відбувається закріплення пігменту на поверхні носія за рахунок випаровування сольвенту. При цьому якість друку, механічна міцність відбитків і їх стійкість до погодних умов безпосередньо залежать від якості самого сольвенту.

Чорнила містять сольвент з різною величиною розчинюючої здібності і поділяються на 4 види:

  1. м'які
  2. жорсткі
  3. біосольвентні
  4. екосольвентні

Жорсткі сольвентні чорнила

Жорсткі сольвентні чорнила - є чорнилами першого покоління. Вони грунтовно протруюють поверхню носія і міцно фіксують на ній пігмент, стійкі до впливу вологи та ультрафіолету - під відкритим сонцем ці чорнила не вигорають і зберігають свою насиченість і яскравість понад 3 років. Основа цих чорнил складається з агресивних сольвентів, в тому числі і небезпечних для навколишнього середовища і здоров'я людини - циклогексану (викликає першіння в горлі і запаморочення). Використання жорстких сольвентних чорнил вимагає суворого дотримання заходів індивідуального захисту та пожежної безпеки, а також передбачає присутність систем вентиляції та кондиціонування повітря у виробничих приміщеннях.

М'які сольвентні чорнила

М'які сольвентні чорнила - є чорнилами другого покоління і широко застосовуються для виготовлення зовнішньої реклами (друк на полотнах). Вони володіють всіма властивостями жорстких сольвентних чорнил, але вже не містять у своєму складі особливо небезпечний циклогексан.


Екосольвентні чорнила 

Екосольвентні чорнила -  є чорнилами третього покоління. Вони мають особливо дрібні частинки пігменту та низький вміст VOS (летких органічних сполук). Ці чорнила максимально безпечні для навколишнього середовища і людини, зберігаючи при цьому всі ергономічні властивості готової продукції. Незважаючи на це, приміщення з установленими екосольвентними принтерами повинні бути оснащені системами вентиляції і кондиціонування. Характеризуються екосольвентні чорнила розширеним колірним охопленням і високою оптичною щільністю, тому їх широко застосовують для виготовлення зовнішньої реклами і в інтер'єрному друку.

Біосольвентні чорнила

Біосольвентні чорнила - є чорнилами четвертого (останнього) покоління. При виготовленні цих чорнил використовується рослинна сировина без використання у виробництві будь-яких агресивних розчинників, тому вони є самими безпечними сольвентними чорнилами для здоров'я людини. Вони не мають характерних для жорстких сольвентів різких запахів і не вимагають присутності в приміщеннях систем вентиляції/повітряної фільтрації.

Металеві сольвентні чорнила


Відносно нещодавно американською корпорацією «Roland DGA» був анонсований випуск нової серії металевих екосольвентних чорнил Metallic Silver ECO-SOL MAX. Поряд зі стандартною кольоровою гамою «CMYK» цими чорнилами можна друкувати широкий спектр «металевих» відтінків (бронза, перламутр, золото, а також чорний, жовтий, блакитний і пурпурний металік з їх відтінками). За допомогою цих чорнил можна наносити зображення високої щільності на папір, пластик, вініл і безліч інших носіїв.

Плюси і єдиний мінус сольвентних чорнил

  • Сольвентні чорнила відрізняються яскравістю і реалістичністю відбитків, широким діапазоном відтінків, невибагливістю до друкувального матеріалу, стійкістю до впливу ультрафіолетових променів, а також вологи і тертя - це їх основні переваги. Головний недолік сольвентних чорнил - наявність циклогексану в їх складі, який шкідливий для людини і може викликати отруєння при випаровуванні. Сольвентні чорнила гарні для запечатування різних носіїв (матова і глянцева самоклеюча плівка, банерна та прапорна тканина, будівельна сітка, бекліт тощо).
  • Кольорова основа сольвентних чорнил забезпечується пігментами. Висока якість відбитків і менший ризик засмічення друкуючої голівки принтера забезпечуються більшою рівністю і дрібністю помелу пігменту (ступінь помелу пігментів в сучасних сольвентних чорнилах не перевищує 0,2-0,3 мікрон). Для струменевих принтерів випускаються сольвентні чорнила які мають як стандартну колірну гаму «CMYK» (чорний, жовтий, блакитний, пурпурний), так і розширену (додані синій, червоний і деякі інші кольори).

Написать отзыв

Внимание: HTML не поддерживается! Используйте обычный текст.
    Плохо           Хорошо
Captcha
Популярные Статьи
Довговічність і зберігання фотографій
Незважаючи на постійно зростаючу популярність цифрових фотографій, звичайна фотографія своїх позицій здавати не збирається і ще довгий час буде затребувана людьми - адже вона не залежить від наявності у вас цифрових носіїв та необхідної для їх роботи електроенергії. Поставлена в фоторамку, поміщена в фотоальбом або просто вставлена в кишеньку портмоне вона зігріє вас приємними спогадами де б ви не знаходилися. Спогади - найдорожче, що є в житті ..
Готові ICC кольорові профілі під різні моделі принтерів Epson
ICC кольрові профілі для принтера EPSON P50 з використанням чорнила OCP і фотопаперу PhotoBOOM Модель принтера Чорнила Файл профілю Фотопапір EPSON P50 OCP завантажити (.icc) глянцевий 200 г/м2 завантажити (.icc) глянцевий 230 г/м2 завантажити (.icc) матовий 90 г/м2 завантажити (.icc) матовий 120 г/м2 завантажити (.icc) матовий 180 г/м..